2016 Etkinliği

Katılımcılar:

 • Bebek Semt Girişimi
 • Bebekliler Derneği
 • Boğaziçi Dernekleri Platformu

Basın bültenini indirin

Basın bültenini MS Word formatında indirin

Bebekliler sandalları Bebek-1’i törenle denize indirirken Tekne Park’a Hayır dediler!

Bebekliler Derneği ve Bebek Semt Girişiminden gönüllüler, bugünün rantçı, hukuksuz, İstanbul Boğazı’nda kaza riskini artıran, çevre ve kent düşmanı Tekne Park anlayışına taban tabana zıt olan ‘’sandal’’ı bir sembol olarak özellikle tercih ettiklerinin altını çizdikleri etkinliklerinde bugün artık yok olmaya yüz tutan sandalların Boğaziçi’ne kıyısı olan Bebek gibi köylerin kültürlerindeki önemini ve değerini vurguladılar, Bebek Koyu’nda sandal gezisi düzenlediler. Bebeklilere bu etkinliklerinde komşu semtlerden balıkçılar da tekneleri ile destek verdiler.

Bebek’i ve Boğaziçini sevenler, uzun zamandır İBB’nin Boğaziçi’nde yapmayı planladığı 11 Mega Marina projesine karşı güçlü bir dayanışma ve mücadele sergiliyorlar. Bu dayanışmanın özel tarafı demokratik ve hukuki platformlarda etkili bir mücadeleyi ısrarla ve güleryüzlü bir biçimde sürdürmedeki ısrarları ve projeler iptal edilene kadar vazgeçmeme kararlılıkları.

Bunun için bir yandan İSPARK ve İBB ile görüşüp projenin iptali ve daha iyi bir sahil düzenlemesi için çözüm ortağı olmak üzere uzlaşma arayışlarını sürdürürlerken, STK’lar, odalar, hukukçular, akademisyenler, siyasi partilerin ilçe örgütleri, belediye meclisi üyeleri ve çevre komisyonları ile de projenin iptali ile ilgili ortak çalışmalar yürütüyorlar.

Bu kapsamda, Bebekliler ve Boğaziçi’ni sevenler Bebekliler Derneği ve Bebek Semt Girişimi’nin çağrısı ile 24 Nisan’da, Nisan 2015’te başlayan protesto ve kamuoyu bilgilendirme aktivitelerinin yıldönümünde bir kez daha Bebek Parkı’nda buluştular ve sandalları Bebek-1’i törenle denize indirdiler. Bebekliler geçtiğimiz yıl Nisan ayında tüm Bebek sahili boyunca Tekne Park’a Hayır diyenlerden oluşan uzun bir insan zinciri oluşturmuşlardı.

Boğaziçi’nin 5K’sı olarak da adlandırdıkları Boğaziçi’nin köylerine, Boğaziçi’nin korularına, Boğaziçi’nin kıyılarına, Boğaziçi’nin koylarına ve kültürüne sahip çıkma kararlılığında olan Bebekliler, adı Tekne Park, aslı marina olan projeye karşı olma nedenlerini ve önerilerini bu etkinlikte de şu şekilde tekrarladılar:

Karşı Olma Nedenleri:

 • Tekne Park Projesi yasalara aykırıdır
 • Çevreye ve insana saygısı olmayan, kent yaşamına zarar verecek bir projedir
 • İstanbul Boğazı’ndan sürdürülebilir geçiş güvenliğini riske atarak can ve mal güvenliği açısından büyük tehlikelere davetiye çıkarmaktadır

Önerileri:

Bebek’in tarihi, kültürel ve doğal geçmişini de işin içine katıp bugünün değerleri ile tasarlanacak örnek bir kıyı düzenlemesi yapılmasını öneriyoruz

Tekne Park Projesi Yasalara Aykırıdır

 • Boğaziçi’ni korumak için var olan, 2960 sayılı Boğaziçi Kanununa aykırıdır.
 1. Boğaziçi Kanununda ‘’Boğaziçi’nde bulunan kültürel ve tarihi değerler, doğal güzellikler muhafaza edilmeli ve doğal yapı korunmalıdır’’ yazılıdır.
 2. ‘’Boğaziçi’nde, kıyılar ancak HALKIN yararına kullanılır.’’ yazılıdır.
 • Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa Peyzaj Sözleşmesi’ne aykırıdır.
 1. Türkiye, Avrupa Peyzaj Sözleşmesi’ne taraftır. Sözleşmenin amaçları arasında peyzajın korunması bulunmaktadır. Tekne Park, Bebek Sahili’nin güzelim peyzajını yok etmektedir.
 • Bebekliler aslı marina olan bu Tekne Park projesine bundan önce 2 kere karşı durmuşlar ve 1989 yılında açtıkları iptal davasını* kazanmışlardır.
 1. Marinaya Tekne Park demek, kanuna, hukuken alınmış kararlara çelme takma çabasıdır. *:TC, İstanbul, 1. İdari Mahkemesi “Yat Limanı İptal Davası’ Esas No: 1989 / 04 – Karar No: 1989 / 712

Tekne Park Projesi çevreye ve insana saygısı olmayan, kent yaşamına zarar verecek bir projedir

   1. Çünkü Tekne Park demek Bebek’te tekne sayısının Küçük Bebek’ten Aşiyan’a uzanan sahilde göreceğiniz kirliliğin kat be kat artmış bir şekilde denizin ortasına taşınması demektir.
   2. ‘’Bebek’e geldiğinde denizi göremeyeceksin, sakın şaşırma!’’ Çünkü Tekne Park, denizin ortasına bir tekne duvarı örerek güzelim Boğaziçi peyzajını yok eden bir görüntü kirliliği demektir.
   3. Bebek’te ulaşım, sahil boyu devam eden sadece iki şeritli dar bir caddeden sağlanmaktadır. Bu cadde, deprem riski olan şehrimizde bırakınız ANA ARTER olma özelliğini taşımayı, normal ulaşım trafiğini bile kaldıramıycak durumdadır. Haftasonları acil durumlarda ambulans ve itfaiye araçlarının Bebek’e girmesi neredeyse imkansızdır.
   4. Bebek bu haliyle daha fazla insan, daha fazla otomobil veya daha fazla tekne yükü kaldıramaz.
   5. İstanbul Boğazı 33 farklı deniz canlısı için biyolojik bir koridor ve Birleşmiş Milletlerce Nayrobi’de yapılan ‘Göç Eden Türler 8. Konferansı’nda (UNEP/CMC) koruma altına alınmış olan yunuslar için de bir geçiş yolu oluşturmaktadır. Bu artmış kirlilikten tüm deniz canlıları olumsuz etkilenecektir.
   6. Tekne Park demek deniz ulaşımımızın da ciddi olarak aksaması demektir. Çünkü Bebek’te toplu taşıma hizmeti veren şehir hatları vapurlarının denizdeki geçiş yolları kapanacak, Bebek İskelesi’ne erişimleri mümkün olmıycaktır.

İstanbul Boğazı’ndan sürdürülebilir geçiş güvenliğini riske atarak can ve mal güvenliği açısından büyük tehlikelere davetiye çıkarmaktadır

 1. Ülkemiz Boğazlardan Sürdürülebilir Geçiş Güvenliğini Sağlamakla Yükümlüdür.
 2. İstanbul Boğazı, uluslararası trafiğe açık, dünyanın en işlek, dar ve tekhlikeli doğal deniz yoludur.
 3. Bebek, İstanbul Boğazı’nın en dar noktasının hemen yanı başındadır. Değil Bebek’te, Boğaz’ın hiç bir yerinde, Tekne Parklar inşa ederek, bu tehlikeli ve dar su yolunu tekne ve yatlar için cazibe merkezi haline getirmek doğru bir politika değildir.
 4. Boğaz’dan her yıl ortalama 50.000 gemi geçmektedir. Bu gemilerin yaklaşık 10.000’i tehlikeli madde taşımaktadır. Tekne Park yapımı, yüksek olan kaza riskini daha da artıracaktır.
 5. Nitekim Boğaziçi’nde geçmişte ve yakın zamanda pek çok deniz kazası yaşanmış, defalarca facianın eşiğinden dönülmüştür.
 6. Deniz ve rüzgar durumuna bakıldığında da, Bebek bir Tekne Park yapımına kesinlikle uygun değildir. Kıble ve gün doğusu rüzgârları Bebek Sahili’ni oldukça sert etkilemekte, Bebek Sahili ve açığındaki bütün tekneleri zor durumda bırakmaktadır.
 7. Tekne Park projesinde 300 tekne, kıyıdan 100-150 m. uzakta bitişik nizam bağlanmış olacağından,olası bir kaza ve yangının yaratacağı riskler kat be kat artacaktır.

Kılavuz kaptanların, İstanbul Boğazı’nda olası bir dümen kilitlenmesi/ kaza riski anında gemilerin demirleyebilmesi için uygun olduğunu belirttikleri 3 yer vardır. Bunların arasında yer alan Tarabya ve İstinye Koyları mevcut Tekne Parklar nedeniyle bu işlevlerini yitirmişler. Geriye sadece Bebek sığlığı kalmıştır. Bebek sığlığı bu bakımdan da farklı ve kaybedilmemesi gereken çok önemli bir koydur.

Bebekliler Derneği ve Bebek Semt Girişimi Ne İstiyor? Ne Öneriyor?

Bebek Sahili’ne İBB’nin Bir Düzen Getirmesini İstiyoruz

 1. Ancak bu kıyı düzeni planlanırken; halkın denizi, karşı kıyıları ve dolayısı ile Boğaziçi’ni görmelerine engel olacak boyuttaki teknelerin Bebek Sahili’ne bağlanmasını istemiyoruz.
 2. Bebek Feneri civarının doğal halinde kalmasını istiyoruz.
 3. Bebek Vapur İskelesi, toplu taşımacılıkta daha yoğun bir şekilde kullanılabilsin istiyoruz.
 4. Şehir hatları vapuru sefer sayısının artırılmasını ve daha geç saatlerde de deniz ulaşımı sağlanmasını istiyoruz. Özellikle de hafta sonlarında deniz toplu taşımacılığının özendirilmesini istiyoruz.
 5. Tüm bu düzenlemelerden ve teknelerin bağlanmasından elde edilecek gelirin elbette tonozculara bırakılmamasını ve belediyece toplanmasını istiyoruz.

Bebek’in Tarihi, Kültürel ve Doğal Geçmişini de İşin İçine Katıp Bugünün Değerleri ile Tasarlanacak Örnek Bir Kıyı Düzenlemesi Yapılmasını Öneriyoruz

 1. Semt tarihi ve izleri ile ilgili informal bir danışma kurulu oluşturulup bizlerin sunduğu ana fikrin konuyla ilgili tüm taraflarca derinleştirilmesi ihtiyacı var.
 2. Küçük Bebek-Aşiyan Sahili için, Küçük Bebek meydanını da içine katacak şekilde bir örnek düzenleme projesi için İBB konkur açabilir.
 3. En iyi proje halkın ve uzmanların da katkılarıyla seçilip uygulanabilir.

Bebek Semt Girişimi:

Ek Başvuru Kaynakları:

15 Eylül 2015, BODEP & Bebekliler Derneği C20 Zirvesi Sunumu

12 Mayıs 2015 Ulusal TV’de Çetin Ünsalan’ın ‘Ekopolitik’

29 Ocak 2015 CNNTurk’te Mirgün Cabas’ın ‘Her Şey’ Programı.

İstanbul Boğazı’yla ilgili 3 adet TRT belgeseli.

İstinye Tekne Parkı’nın olumsuz sonuçları – Kanal D belgeseli.