Hakkında

Mavi Vatan, Mavi Çocuk, Mavi Uygarlık…

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda gerçekleştirilen, deniz ve denizciliğe dair sportif, kültürel, sosyal, eğitsel, sanatsal aktivitelerle dolu bir etkinlik.

“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk ve dünya çocuklarına armağan ettiği yegâne çocuk bayramı. Okullarda yapılan kutlama törenlerinin sonrasında çocuklarımız aileleri ile birlikte bu kez deniz ile iç içe bayramlarını kutlarlar. Her bir faaliyet deniz temalıdır. Yelkenli, kürekli teknelere binerler. Denizcilik şarkıları eşliğinde oynar, dans ederler, gemicilik yarışmaları yaparlar. Sualtı belgesellerini veya dalış yapan dalgıçları seyrederken denizin farklı boyutlarıyla tanışırlar. Denizlerin sunduğu lezzetin yanı sıra sağladığı enerjiye, heyecana, ulaşım rahatlığına tanık olurlar…

Bu etkinlikte 3 tarafı denizle çevrili güzel deniz ülkemizde, mavi vatanımızı mavi uygarlıkla buluşturabilirsek, daha bağımsız, daha demokratik, daha akılcı, daha bilimsel, daha üretken, daha çalışkan, daha cesur, daha çevreci ve tüm bunların sonucunda daha zengin ve daha mutlu olacağımızın altını çiziyoruz.