2017 Etkinliği

Katılımcılar:

 • Avrasya Özel Çocuklar Derneği
 • BAU TÜRBAM
 • Bebek Semt Girişimi
 • Bebekliler Derneği
 • Beylikdüzü Marina
 • Boğaziçi Dernekleri Platformu
 • Deniz Müzesi Komutanlığı
 • Dak-Sar
 • Doğal Hayatı Koruma Vakfı
 • Gemi Modelcileri ve Gemi Severler Derneği
 • Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR)
 • Ortaköy Yat Kulübü
 • Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Komutanlığı
 • Sarıyer Denizcileşme Merkezi
 • TURMEPA
 • Tuzla Yat Kulübü
 • Sanatçı Beygü Gökçin
 • Sanatçı Beysun Gökçin
 • Sanatçı Eren Joseph Dwyer
 • Sanatçı Paul Dwyer
 • Sanatçı DJ Serhan Sabanlar

Basın bültenini indirin

Basın bültenini MS Word formatında indirin

“Mavi Vatan, Mavi Çocuk, Mavi Uygarlık”

Bebek Koyu’nda Denizcilik ile İç içe 23 Nisan Kutlaması

Atamızın hepimize ve özellikle çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın bu yıl 97. Yılını kutladık. Bizler, Bebekliler Derneği-Bebek Semt Girişimi olarak çocuklarımızın küçük yaşlardan itibaren denizciliğe teşvik edilmesinin, deniz korkusunun sevgiye ve tutkuya dönüştürülmesinin ülkemizin geleceği için çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Biliyoruz ki bu güzel deniz ülkesinde, mavi vatanımızı mavi uygarlıkla buluşturmak elimizde. Bu buluşma gerçekleştiğinde, daha bağımsız, daha demokratik, daha akılcı, daha bilimsel, daha üretken, daha çalışkan, daha cesur, daha çevreci ve tüm bunların sonucunda daha zengin ve daha mutlu olacağımızın farkındayız.

Bu farkındalıkla, bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızı çocuklarımız ve aileleri ile birlikte, denizle iç içe etkinliklerle kutlamaya karar verdik.

Bebekliler Derneği-Bebek Semt Girişimi olarak, bu doğrultuda yaptığı çalışmalarla bize ilham veren Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu ve Sarıyer Denizcileşme Merkezi ile birlikte Ortaköy Yat Kulübü ve Boğaziçi Dernekleri Platformu, Bahçeşehir Üniversitesi Türk Boğazları Araştırma Merkezi’nin ve çok sayıda resmi ve gönüllü kuruluşların katkılarıyla farklı ve keyifli bir etkinlik  gerçekleştirdik.

Bu etkinliğin arka planında “Bebek’in yakın gelecekte bir denizcileşme merkezi olması’’ hayali de yer almakta…

Bebek Parkı ve kıyısında düzenlediğimiz bu etkinlik ulusal medyada pekçok kurumun da dikkatini çekti, CNN Türk muhabiri, gerçekleştirdiği canlı yayın sırasında bu etkinliğin İstanbul’da tanık olduğu en farklı etkinliklerden biri olduğunun özellikle altını çizdi.

Soğuk ve rüzgârlı bir havada da olsa 23 Nisan Pazar günü 12:00-16:00 arasında çok sayıda kuruluş ‘denizcileşme’ teması etrafında Bebek Parkı’nda çocuklarla birlikte oldu. Denizi sevdirebilmek amacıyla, onları Bebek kıyılarında kısa süreliğine can yeleklerini giymiş olarak denize çıkarttık. Kıyıda Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazları Bölge Komutanlığı’ndan dalgıçlar Bebek Koyu’nda dalış gösterisi yaptılar.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Deniz Müzesi görevlileri denizciliğin tanıtılması, sevdirilmesi ve yaygınlaştırılmasına yönelik bir sergi açtı. Sergilerinde Osmanlı leventlerinin ve Kaptan-ı Derya (deniz komutanları)nın mankenleri de yer aldı.

Denizlerde gönüllü olarak arama kurtarma yapan DAK-SAR, hem açtığı standda çocuklara gemici düğümlerini öğretti hem de tekneleriyle park açıklarında gösteri yaptı. Ayrıca, Tuzla Yat Klübü’nün küçük yelkenlileri ‘dingilerine’ ve eski balıkçı kayıkları ‘kancabaşlarına’ refakat ederek Bebek’e getirdiler. Sarıyer Denizcileşme Merkezi’nden gençler, çocukları bu kancabaşlarla denize çıkarttılar, DAK-SAR’la birlike halat çekme yarışması düzenlediler.

Gemi Modelcileri Derneği standında gerçek gemilerin modellerinden örnekler sergilendi, Dernek gönüllüleri modelciliği özendirici bilgiler verdiler. Marmara Açıkdeniz Yat Klübü – Beylikdüzü Belediyesi Marinası’nın çocuklara yönelik, denizcileşme kitapçıkları ücretsiz dağıtıldı. TURMEPA ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı gönüllüler, çocukları ‘Denizi ve Doğal Hayatı Yaşatma’ konusunda bilgilendirdiler ve onlara rehber kitapçıklar sundular.

Bebekli denizci, mimar, karikatürist, Açık Radyo’da ‘Açık Deniz’ programcısı sevgili komşumuz Beysun Gökçin canlı olarak bir  ‘tekne yapım’ atölyesi gerçekleştirdi. Adını ‘Bebek 350’ koydukları teknenin yapım atölyesinde çocuklar, tekneyi zımparaladılar, vidalarını monte ettiler, çok eğlendiler.  

Bebekliler Derneği-Bebek Semt Girişimi etkinliği MÜZİK açısında da çok zengindi: Geçtiğimiz günlerde “Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı” türküsüyle gönüllerde taht kuran İskoç müzisyen Paul Dwyer gitarıyla ve oğlu Eren de  kemanıyla bize unutulmaz dakikalar yaşattılar. Baba-oğulun bir de sürprizi vardı –  23 Nisan için besteledikleri şarkılarını bir çocuk korosu eşliğinde seslendirdiler. Bebekli sanatçımız ressam ve müzisyen Beygü Gökçin de Paul Dwyer’e ağız armonikasıyla  eşlik etti. İkili bize nefis bir müzik ziyafeti sundular. DJ komşumuz Serhan Sabanlar da gün boyu müziğiyle bizleri coşturdu.

Açılış ve genel koordinasyonunda Bebek’li çocukların da aktif rol aldığı etkinliğe İstanbul’un farklı semtlerinden 1000’in üzerinde çocuk katıldı. Etkinlik açılışında Avrasya Özel Çocuklar Derneği’nin down sendromlu çocuklarının gerçekleştirdiği perküsyon ve dans gösterisi de tüm katılımcıların büyük beğenisini kazandı.

Bebekliler Derneği-Bebek Semt Girişimi çocuklara yönelik bu etkinliğin gelenekselleşmesini amaçlarken, “Bebek’in de yakın gelecekte bir Denizcileşme Merkezi”ne kavuşması için girişimlerde bulunacaktır.