2022 Etkinliği

Mavi Çocuk 2022 yarışma posteri

Pandemi nedenli kısıtlamaların azaldığı günlerde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızı 6. kez Bebek’te, denizle iç içe etkinliklerle ve “İstanbul’da Deniz ve Çocuk” temalı yarışmalarla kutladık. Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak bu yıl etkinliğimizin stand aktiviteleri Bebek Çınarlı Bahçe’de gerçekleştirildi.

Mavi Çocuk, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da “European Maritime Day” kapsamına ülkemizden dahil edilen tek etkinlik oldu. Deniz ile iç içe bir İstanbul ve Türkiye hayaliyle çıktığımız bu yolda birlikte üretmek, düşünmek ve Mavi Vatan’a mavi çocuklar yetiştirmeye devam etmek dileğiyle…

Basın bildirinisini MS Word formatında indirin

MAVİ VATAN, MAVİ ÇOCUK, MAVİ UYGARLIK!

BEBEK KOYUNDA 23 NİSAN’DA ÇOCUKLARI DENİZLE BULUŞTURAN EŞSİZ BİR ETKİNLİK VE YARIŞMA

Bebekliler Derneği ve Bebek Semt Girişimi tarafından düzenlenen Mavi Çocuk şenliği, çocukları denizle bir araya getirerek, 23 Nisan’ı kutlarken aynı zamanda masmavi bir coşku yaşatacak.

2016 senesinden bu yana düzenlenen “Mavi Vatan- Mavi Çocuk- Mavi Uygarlık” etkinliği eğlenceli aktiviteleri ve yarışması ile çocukların küçük yaşlardan itibaren deniz sevgisiyle büyümelerine ve denizciliğe teşvik edilmesine önayak olmayı hedefliyor.

NEDEN MAVİ ÇOCUK?

Çünkü güzel ülkemizin 3 tarafı mavi vatanımız, denizlerimiz ile çevrili. Biliyoruz ki, bu güzel deniz ülkesinde, mavi vatanımızı mavi uygarlıkla buluşturabilirsek, mavi çocukları çoğaltabilirsek, daha bağımsız, daha demokratik, daha akılcı, daha bilimsel, daha üretken, daha çalışkan, daha cesur, daha çevreci ve tüm bunların sonucunda daha zengin ve daha mutlu olacağız.

Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün “European Maritime Day (EMD)” kapsamında Türkiye’yi temsil eden tek etkinlik olma özelliği taşıyan Mavi Çocuk, dolu içeriği ile bu 23 Nisan’da bir kez daha çocukları denizle ve deniz teması etrafında şekillenmiş etkinliklerde buluşturacak.

Pandemi önlemleri sebebiyle 2 senedir yüz yüze yapılamayan 23 Nisan Mavi Çocuk Şenliği bu sene sağlık önlemleri alınarak Bebek’te aynı anda 2 mekanda birden düzenleniyor. Bebek Parkı, yeşili koruma amacıyla sadece deniz üzerindeki etkinliklere ev sahipliği yaparken, parkın hemen karşısındaki Çınarlı Bahçe açılış ve ödül törenlerinin yanı sıra, konserler, katılımcı stantları ve çocuklara yönelik diğer tüm aktivitelerin merkezi olacak.

23 Nisan Mavi Çocuk kutlamaları kapsamında düzenlenen, gelenekselleşme yolunda ilerleyen bir de ödüllü yarışma var: Beşiktaş Kaymakamlığı himayesinde ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce desteklenen ‘’İstanbul, Çocuk ve Deniz’’ temalı, ilkokul çocuklarına yönelik resim, şiir, kompozisyon ve dijital içerik yarışmaları. İlkokul öğrencilerinin katılımına açık olan yarışmaya, bu sene ağırlıklı olarak Beşiktaş ilçesi okullarından 200’ün üzerinde katılım sağlandı. Yarışmanın ödül töreni, günün son etkinliği olarak Bebek Çınarlı Bahçe’de gerçekleşerek ilk 3’e giren çocuklarımıza iPad, deniz temalı doğumgünü pastası hediye çeki ve sürpriz ödülleri verilecek. Ayrıca yarışmaya katılan tüm öğrencilere bugünü hatırlatacak isimlerine özel sertifika düzenlenecek.

MAVİ ÇOCUK 2022’DE NELER VAR?

 • Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı; 2022’de de geleceğin denizcilerine mavi vatanımız denizlerimizi ve denizciliği sevdirmek üzere Mavi Çocuk’ta. En gözde dalış timi tarafından çocuklarımıza Sahil Güvenlik Komutanlığı tanıtılırken, Sahil Güvenlik Botları ile faaliyetler esnasında çocuklarımızın deniz güvenliği sağlayacaklar.
 • Deniz Müzesi Komutanlığı deniz temalı sergisinin yanı sıra müze mağazasında yer alan ürünlerin satışını yapacak.
 • Beşiktaş Kaymakamlığı himayesinde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce desteklenen ‘’İstanbul, Çocuk ve Deniz’’ temalı, ilkokul çocuklarına yönelik resim, şiir, kompozisyon ve dijital içerik yarışmalarının ödül töreni günün son etkinliği olarak saat 16.30’da gerçekleşecek.
 • Klasik Boğaz tekneleri olan “Kancabaş” ve “Dingi” ile ve DAKSAR arama kurtarma botlarıyla Bebek Koyu gezisi.
 • İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü, deniz ekosistemi hakkında merak edilenleri boyama ve oyunlarla eğlenceli hale getirerek cevaplamak için tüm çocukları stant alanına bekliyor.
 • BODEP- Boğaziçi Dernekler Platformu, “İskeleler Hazır, Boğaziçi Sakinleri Vapurunu Bekliyor” sloganıyla karşılayacağı ziyaretçi çocuklarımıza küçük hediyeler verirken Boğaz’da yaşayanların deniz ulaşımını daha fazla kullanmalarına yönelik farkındalık yaratma çalışmalarını sürdürecek.
 • DAKSARDenizde Arama Kurtarma Denizciler Dayanışma Derneği Gönüllüleri, gemici düğümleri eğitimi ve yarışmalar düzenleyecek.
 • Bebekli yazar ve ressam Can Göknil saat 15.00-17.00 arasında çocuklarla birebir sohbet ve hediye kitaplarını imzalamak için Çınarlı Bahçe’de olacak.
 • Tarihimizde yer edinen ve unutulmuş kahramanlarımızı ve olayları sualtında anmak, yaptığı etkinlikler ile farkındalık yaratmak üzere derin maviliklere sevdalı üyelerden oluşan Derinlere Saygı Dalışı Topluluğu; balıkları, kaplumbağaları, deniz yıldızlarını, yengeçleri ve binbir çeşit canlıdan oluşan sualtı dünyasını çocuklarımıza tanıtmak için Bebek Koyu’nda dalış yapacak.
 • İlk Mavi Çocuk’tan beri etkinliklere katılan Avrasya Engelliler Okulu öğrencileri 23 Nisan için hazırladıkları konser ile güne mutluluk katacak.
 • WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), deniz koruma alanları sergisi, çocuklarla deniz kuşları- yunus gözlem etkinliği ve panda maskotuyla her yıl olduğu gibi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarında Mavi Çocuk’ta
 • UNİCEF, her çocuğun eşit şartlarda ve eşit fırsatlarda yaşaması için hayata geçirdiği “Kızlara Söz Ver” kampanyasıyla ilgili bilgilendirme ve paylaşımları için standa bekliyor.
 • Çöpadam Resim Atölyesi tüm çocuklarımızı renklerin denizine dalmak için t-shirt boyama, kalemlik tasarımı, maske boyama ve resim yapmak için bekliyor. Boğazda görmek istediğimiz deniz canlılarını, deniz minaresini, midye kabuklarını… çizerek, boyayarak, yapıştırarak hayallerden gerçeğe dönüşecek.
 • Ülkemizin önde gelen sosyal girişimcilerinden Itır Erhart’tan “takas bilinci” standı, “Al Gülüm Ver Gülüm” çocuklara takas bilinci aşılayacak
 • Paul Dwyer, oğlu Eren Joseph Dwyer ve ressam/müzisyen Beygü Gökçin’in canlı müzik performansları Çınarlı Bahçe’deki şenliğe müzik katacak
 • Tohum Otizm Vakfı her yıl olduğu gibi bu yıl da otizmli öğrencisi Mustafa Birdal’ın çizimini yaptığı desenlerden oluşan ürünleri, balonları ve boyama etkinliği ile Mavi Çocuk’ta
 • Atatürkçü Düşünce Derneği etkinliğe katılan çocuklara oyuncaklar, Atatürk kitapları ve bayraklar hediye edecek.
 • TURMEPA, stant alanında kutu oyunlarıyla sürdürülebilir yaşam ve deniz ekosistemi hakkında paylaşımlar yaparak sürdürülebilir alışkanlık örneklerini eğlendirerek paylaşacak
 • Bebekliler Derneği ve Bebek Semt Girişimi standında bilgilendirici broşürler, kitaplar, sürpriz hediyeler olacak

Mavi Çocuk 2022 etkinliğini destekleyen kurumlar arasında bu sene;

Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı, İBB İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beşiktaş Kaymakamlığı, Beşiktaş Belediyesi, Deniz Müzesi Komutanlığı, İBB Oyunİstanbul, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü, Beşiktaş Arama Kurtarma Derneği, DAKSAR- Denizde Arama Kurtarma Denizciler Dayanışma Derneği, Derinlere Saygı Dalış Topluluğu, WWF Türkiye- Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Tohum Otizm Vakfı, TURMEPA- Temiz Deniz Derneği, BODEP- Boğaziçi Dernekleri Platformu, Avrasya Özel Çocuklar Derneği, UNICEF, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çöp Adam Resim Atölyesi, Al Gülüm ver Gülüm, Motobahriye Motosiklet Kulübü, Şile Su Sporları Kulübü, MarineDeal News ve Pitstop Reklam Ajansı bulunuyor.

www.mavicocuk.org
Instagram @mavivatanmavicocuk

Bebekliler Derneği

[email protected]
0530 301 92 94
www.bebeklilerdernegi.org
Facebook: Bebekliler Derneği
Instagram: @Bebeklilerdernegi

Mavi Çocuk Etkinlik Bilgilendirme Broşürü’nü PDF formatında indirmek için tıklayın.